Zultanit (Zultanite) Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Zultanit (Zultanite) Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Zultanit (Zultanite) Taşı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Diğer adı Diaspor taşı (Madencilikte bilinen adı) olan Zultanit taşını kıymetli kılan dünyada sadece Bodrum Milas’ta çıkarılmasıdır. 80’li yıllardan beri madencilikte bilinse de ilk kez 2005 yılında Milas’ta Çırpı Köyünde çıkarılmıştır. Çıkarıldığı madenin sahibi sultan kelimesinden esinlenerek diaspor taşına ‘Zultanite’ adını vermiştir. Daha sonraki süreçte bu isim tescilli bir marka haline gelmiştir. Nadir bulunan güzellikte olması, tek bir noktadan çıkarılması değerini ve bilinirliğini her geçen gün arttırmaktadır.  Yakın bir dönemde taşın yurtdışına kaçırılması haberleriyle gündeme gelmiştir.

Taş ışığın etkisiyle kahverengi, yeşil, pembe, turuncu renklerde yansımalar yapar. Gün ışığında mor, eflatun, pembe ve kahve tonlarını yansıtır. Doğal olmayan ışıkta (örneğin floresan ışığında) ise yeşil tonlarında görünür. Farklı ışıklar altında zultanitin rengi sarı, pembe, yeşil pek çok renge bürünebilir. Doğada renk değiştiren az sayıda taştan bir tanesidir.  Zümrüt ve elmasla aynı grupta olan bu taş 2. tür değerli taş olarak sınıflandırılır. Çıplak gözle bakıldığında partikülleri görünmez. Bu parçacıkları görebilmek için görüntüyü 10 büyüten bir büyütece ihtiyaç vardır. Taşın orijinalliği de bu şekilde anlaşılır.

Genellikle Rusya’da çıkarılan Alexandrit taşına benzetilmektedir. Alexandrit taşı da zultanit gibi renk değiştiren kıymetli bir taştır. Ancak karıştırılmamalıdır. Zultanit taşı diaspara mineralinden oluşmaktadır. Fakat bu aynı oldukları anlamına gelmez. Bazı bölgelerde aynı taş olarak satılmaktadır. satın alırken bu gibi durumlara karşı dikkatli lunmalıdır.

Taşın sertlik derecesi 6,5 – 7 arsındadır. Taş nazik şekilde keski yardımıyla çıkarılarak işlem görmeden kullanılır. Kullanılmaya başlayalı çok uzun bir zaman geçmediği için hakkında diğer taşlar kadar çok bilgi yoktur. Bilinen faydaları şu şekildedir:

Zultanit Taşının Faydaları

Kişinin sinir ve stresini alarak bedenin gerginliğini azaltır.  Çevreyle daha uyumlu hale gelmeyi sağlar.

Aurayı temizler negatif enerjiyi emer.

Zihnin net ve berrak olmasını sağlar. Odaklanmayı kolaylaştırır.

Özgüveni arttırır ve cesaret verir.

Künye 

Sertlik: 6,5 – 7

Özgül Ağırlık: 5,39 

Kimyasal Formülü ve Grubu:

Renk: Pembeden yeşile ışığa göre değişmektedir.

Çıkarıldığı Yerler: Muğla, TürkiyeEtki Ettiği Çakralar: Kalp Çakrası, Taç Çakra

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: