Realgar Taşı ve Etkileri

realgar taşının etkileri

Realgar Taşı ve Etkileri

Doğu kökenli bir taştır ve adını Arapça’ da maden tozu anlamına gelen Rahce’l-gar kelimesinden alır. Bünyesinde fazla miktarda arsenik maddesi bulunursa renk daha parlak ya da kirli kırmızı olur. Sülfürün fazla olması durumunda ise taş kirli sarı renge sahip olur. Kimyasal Formülü As4S4 veya As2S3’tür.

Hiç yararı olmayan ana maddesi zehir olan bir maddedir. Kesinlikle temas edilmemeli, solunmamalıdır. Yanlışlıkla temas edildiğinde mutlaka iyice yıkanmalıdır.

Cinsel gücü arttırdığına dair söylentiler yalandır. İçeriğinin yüzde 70’i zehir yüzde 30’u ise sülfür olan taş, kimyasallar dışında başka hiçbir  nedenle kullanılmamaktadır.

Realgar Taşının Zararları Nelerdir?

İçerisinde bulunan arsenik saçlarda birikme yaparak saçların dökülmesine, tırnaklarda birikme yaparak tırnak yapısının bozulmasına neden olur.

Deride birikmesi zehirlenmeye, dermatite, egzama, kaşıntı gibi durumlara sebep olabilir. Dalak, karaciğer ve böbrek hasarına neden olur. İdrarda kan görülebilir.

Arsenik kromozomlara yani hücrelere hasar verir. Bu da ölümcül bir etki anlamına gelir.

Kanın damarda dolaşmasını engeller. Damar tıkanıklığına sebep olur.

Arsenik zehirlenmesinde enerji üretimi azalır, kişi kendini çok yorgun hisseder. Kas krampları oluşur ve kaslar zayıflar. Ayrıca zehirlenmeyle birlikte sarılık meydana gelebilir.

Kadınlar vücutlarında bulunan kıllardan kurtulmak için zırnık adı verilen toz tüy dökücüyü kullanırlar. Özellikle internet üzerinden satışı gerçekleşen bu toz ya realgar taşından ya da zırnık bitkisinden elde edilen arsenik maddesidir.  Bitkisel zırnık tozu yavaş bir şekilde, metalik zırnıksa hızlı şekilde vücudu zehirlemektedir. Bu sebeple kıl üretimi durmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

 • mine cevap

  Uzun bir zamandır taşlara ilgim var ama realgar taşını ilk defa duydum. Üzerinde bulunan yosuna benzeyen yeşil şeyler, acaba taşın kendi özelliğinden mi oluşuyor yoksa yosun gibi bir madde mi?

  Aralık 25, 2018 , 8:44 pm
  • duyguluk cevap

   Bu taş zararlı bir taş ve üzerindekiler yosun değil. Taşlara olan merakınız çok güzel fakat bu taştan uzak durun 🙂

   Aralık 26, 2018 , 12:46 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: