Krizokol Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

Krizokol taşının faydaları

Krizokol Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

‘’Chrysocolla’’ olarak da bilinen Krizokol taşı, 2.5 ila 3.5 arası bir sertliğe sahip ve taşın orijinal olup olmadığını da bu detay sayesinde anlamak mümkündür. Özgür ağırlık ise yine orijinal taşlarda 1.93 ila 2.40 arası değişiklik göstermektedir. Kimyasal grubuna bakıldığında silikat olduğunu görebiliyoruz. Yarı saydam bir görüntüye sahiptir ve mavi hakim renktir. Bununla birlikte yeşil renge sahip Krizokol Taşları da doğada çokça bulunuyor. Burcunuza ve karakterinize en uygun taşı bulmak için doğal taş testimizi deneyebilirsiniz:

Bu taş bünyesinde donmuş su barındırıyor ve taşı ilginç kılan en önemli özelliklerden bir tanesi de budur. Doğada kolay bulunabilen değerli taşlardan bir tanesidir ve az sonra hangi ülkelerde yoğun bir şekilde çıkartıldığını da yine sizinle paylaşacağız.

Krizokol Taşı Hangi Ülkelerde Çıkartılır?

Rusya, bu taşın anavatanı olarak gösteriliyor ve bu ülkede yoğun bir şekilde çıkartıldığını da ifade etmek gerekiyor. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri de Krizokol Taşına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Şili, İngiltere ve Zaire de yine bu değerli taşın yoğun olarak yer aldığı ülkelerden bazılarıdır. İşlenmesi zor olan bir taş ile karşı karşıyayız ve işçilik için profesyonel isimlere ihtiyaç vardır. İşlenmesi bir hayli zor bir süreci de beraberinde getiriyor ve bu durum piyasada Krizokol Taşı barındıran mücevherlerin çok daha yüksek rakamlara satışa sunulmasına neden oluyor. Genellikle süsleme ve mücevher sektöründe tercih edilen bu taş, kendisine has hoş bir görüntüye sahiptir.

Krizokol Taşının Faydaları

Krizokol Taşının Özellikleri

Değerli taşların, insan vücuduna ve sağlığına sunduğu birçok fayda var. Her taş için bunu söylemek elbette mümkün değil ancak Krizokol Taşı bu konuda gerçekten doğal bir mucizeyi andırıyor. Çok sayıda fayda sağlayan ve yine birçok insanın yanından ayırmadığı bu taşın faydalarına hep birlikte göz atalım istiyoruz…

# Enerji verici bir taştır. Vücuda temas etmesi halinde kişinin negatif enerjisini ve üzerindeki yorgunluğunu kısa sürede alır. Daha enerjik hissetmek isteyen kişilerin en çok tercih ettiği taş türlerinden bir tanesidir.

# İletişim sorunu yaşayan ya da kendini ifade etme konusunda eksik olduğunu düşünen kişilerin de en büyük yardımcısı olarak karşımıza çıkıyor.

# Zihinsel problemlerin yok edilmesinde ve ruhsal olarak kişinin kendini daha iyi hissetmesinde de önemli pay sahibidir.

# Zeka gelişiminde önemli bir rol oynayan Krizokol Taşı, aynı zamanda kişinin motivasyonunu da arttırır. Güne daha enerjik başlamak ve olumlu düşünceler ile yolunuza devam etmek istiyorsanız bu taşı gün içerisinde yanınızdan ayırmamanız gerekiyor.

# Akciğer hastalarının en çok kullandığı taşlardan bir tanesidir. Akciğer rahatsızlıklarının tedavisinde de önemli bir yere sahip olduğu ifade ediliyor. Nefes kontrolünü daha kusursuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

# Tıpkı Ametist taşı gibi sindirim sisteminin düzenlenmesinde de görev aldığı söyleniyor.

# Eklem ağrılarının giderilmesinde ve kişinin daha zinde bir vücuda sahip olmasında da Krizokol Taşı etkili bir taş olarak karşımıza çıkıyor.

# Panik atak hastalığı olan kişilerin daha rahat hareket edebilmesi ve endişelerinden uzaklaşabilmesi için de bu taş kullanılabilir.

Krizokol Taşı, diğer değerli taşlara nazaran doğada çok daha kolay bulunabiliyor ve çıkartıldığı ülkelerin sayısı da bir hayli fazla. Ülkemizde yoğun bir şekilde bulunmasa da bazı bölgelerde hali hazırda bu taşın çıkartıldığını söyleyebiliriz. Profesyonel işçilik neticesinde ortaya çok daha değerli ürünler çıkıyor ve yazımızın başında da belirttiğimiz gibi genellikle mücevher sektöründe çok daha fazla değerlendiriliyor. Görselliği ve sağladığı faydalar ile önemli bir taş olduğunu bir kez daha ifade etmekte fayda var.

Kaynak : Energymuse : Chrysocolla

Bu gönderiyi paylaş

Comments (5)

 • özlem cevap

  Sitenizi inceliyorum. Çok farklı ve kıymetli taşlar mevcut. Hemen hemen bir çoğunun ismini bile ilk defa duydum. Aslında bende astım hastalığına iyi gelebilecek ve pahalı olmayan bir taş arıyordum. Geçmiş zamanda bir ortamda ismini duymuştum ama unuttum. Bu konuda yardımcı olmanız mümkün müdür?

  Aralık 27, 2018 , 10:43 am
  • duyguluk cevap

   Özlem Hanım prit taşı astım gibi rahatsızlıklara iyi gelir.

   Aralık 27, 2018 , 10:52 am
   • Beril cevap

    Çok akıcı ve faydalı bir yazı olmuş:) Krizokol hem güzel görünümü hem de motivasyon ve enerji verici etkisiyle tercih edilebilecek şahane bir taş.

    Nisan 26, 2019 , 10:46 pm
 • Hülya cevap

  Krizokol taşının pankreas in çalışmasına faydası olduğunu okumuştum sizce de dogrumudur acaba

  Ağustos 4, 2019 , 3:56 pm
  • duguluk cevap

   Merhaba Hülya Hanım,

   Akciğer, pankreas, tiroid bezi için oldukça fayda sağlayıcı bir taştır.

   Ağustos 5, 2019 , 1:13 pm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: