Kristopaz Taşı Özellikleri / İyileştirici Etkileri

Krizopraz Taşı Özellikleri / İyileştirici Etkileri

Kristopaz Taşı Özellikleri / İyileştirici Etkileri

Kalsedon mineralinin alt türlerinden bir tanesi olan ve değerli taşlar grubunda yer alan Kristopaz Taşı, Oniks, Akik ve Sard taşları ile aynı ailede yer almaktadır. Geçmişten günümüze ulaşmayı başaran ve değerini hali hazırda korumayı başaran bu taş, etkileyici görüntüsü ile dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Silikon Diositten oluşan ve içeriğinde az miktarda magnezyum bulunduran bu taşın insan sağlığı için de çok faydalı olduğu söyleniyor. Mücevher yapımında, süslemede ve dekorasyon çalışmalarında çokça başvurulan ve tercih edilen bir taş olduğunu da belirtmek gerekiyor. Hakim renk yeşil olarak karşımıza çıkıyor ve bu rengin farklı tonlarını taşıdığını da söyleyebiliriz.

Elma yeşili, Dolar yeşili ve sarıya yakın yeşil gibi renk değişimleri söz konusudur. Bu değişim taşı daha değerli ve daha ilgi çekici hale getiriyor. Renk değişimine sebep olan şey ise içeriğinde barındırdığı Nikel’dir. Renk değişimi gözle görülebilir ve az önce de ifade ettiğimiz gibi taşı değerli kılan en önemli detaylardan bir tanesi hiç şüphesiz bu detaydır. Opak ya da yarı saydam bir görüntü ile karşımıza çıkıyor ve orijinalliğini ayırt etmek de bir hayli güçtür.

Jade Taşı ile benzer özellikler gösteriyor ve görsel olarak da birbirine çok yakın iki taş olduğunu söyleyebiliriz. Birçok medeniyet tarafından kullanıldığı ifade ediliyor ve eski yıllarda manevi tatmin duygusunu daha güçlü hale getirmek adına bu taş ile tedavi yöntemleri geliştirildiğini görebiliyoruz. Bazı medeniyetler ise bu taşı başarı taşı olarak değerlendiriyor.

Uyumlu Olduğu Burçlar Hangileridir?

Her taşın kendini daha yakın hissettiği burçlar vardır ve Kristopaz Taşı da İkizler, Başak, Terazi ve Yengeç Burcu ile çok daha iyi anlaşıyor. Bu değerli taşın yoğun ısıya maruz bırakılmaması gerektiğini de belirtmekte fayda var çünkü ısıya karşı oldukça dirençsizdir.

Nasıl Temizlenir?

Krisopraz Taşı Özellikleri / İyileştirici Etkileri - Doğal Taşlar

Temizleme eylemini gerçekleştirirken çok hassas davranmanız gerekiyor. Gayet hafif ve yumuşak bir taş olduğu için yukarıda da bahsettiğimiz gibi yüksek ısıdan uzak tutulmalıdır. Aynı şekilde kimyasal ürünlerle teması sağlanmamalı ve yumuşak bir fırça ile hafifçe temizlenmelidir. Taşı suya tutarak fırça yardımı ile temizleyebilir ve parlamasını sağlayabilirsiniz.

İnsan sağlığına da çok sayıda faydası olduğu bilinen bu taşın ne gibi artı değerler sunduğuna da alt başlıkta yer vermeye çalışalım…

Kristopaz Taşının Faydaları Nelerdir?

# Aşırı heyecanı ortadan kaldırır ve daha sakin düşünmenize yardımcı olur. Aldığınız kararlarda akılı davranmanız da bu taş sayesinde gerçekleşecektir.

# İç huzuru sağlar ve kişinin çevresine ve olaylara daha sağlıklı bir yaklaşım sergilemesini sağlar.

# Dikkat dağınıklığının giderilmesinde ve odaklanma sorununu ortadan kaldırma konusunda da yine bu değerli taştan yardım alabileceksiniz.

# Motive edici değerli taşlardan bir tanesidir ve güne daha güçlü daha enerjik bir şekilde başlamanıza yardımcı olur.

# Karşınıza çıkan problemlerin negatif taraflarını görmenize değil, bu problemlerin nasıl çözülebileceğini düşünmenize yardımcı olur.

# Destekleyici ve zihinsel anlamda toparlayıcı taşlardan bir tanesidir.

# İkili ilişkilerde kişinin kendini daha iyi ifade edebilmesine yardımcı olur ve bununla birlikte yine kişinin sahip olduğu özgüveni de bir tık yukarıya taşıyacaktır.

# Psikolojik sorunların tedavi edilmesinde kullanılan taş, sağlıklı düşünmenin önünü açıyor. Bu özelliği ile Yeşim taşına benzerlik gösterir.

# Uyku düzeni olan hastaların daha temiz ve daha rahat bir uyku çekmesi için de bu taştan yardım alabileceği ifade ediliyor.

Birçok değerli taş gibi Kristopaz Taşı da insan sağlığına sunduğu faydalar ile günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

Kaynaklar: Energymuse:Chrysoprase

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • hamdi cevap

    Krizopraz taşının methini bir çok kişiden duydum. Yıllardır uykusuzluk problemi çekiyorum. Bu yüzden herhangi bir ortamda bu konuyu açtığımda, çoğu kişiden krizopraz taşını yastığının altına ya da kolye gibi boynuna as demişlerdi. O zaman bu nasıl bir taş diyordum ama sayenizde gördüm.

    Aralık 30, 2018 , 10:00 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: