Hematit Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

Hematit Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

Hematit Taşı: Özellikleri / Türleri ve Faydaları / İpuçları

Hematit taşı nedir?

Hematit taşının diğer adı Kan taşıdır. Hematit taşı bünyesinde yoğun olarak bulunan demir
nedeniyle kütlesel ağırlığı fazla olan metalik koyu gri görünümlü bir taştır. Rengi siyah, gri
veya kırmızımsı kahverengidir. Parlaklığı metaliktir. Genellikle opaktır. Yani saydam değildir.
Bazıları ise yarı saydamdır.


Hematit bedendeki negatif enerjiyi atar ve bedeni güçlü konuma getirir.

Eski çağlardan beri kullanılagelen bir taştır ve daha çok tılsım olarak kullanılmıştır.

Özdeşleştiği ay: Mart, Aralık

Özdeşleştiği çakra: Kök (kuyruk sokumu)

Özdeşleştiği unsur: Ateş

Sembolü olduğu hususlar: Birey ve toplum arasındaki ilişkilerde denge

Hematit taşı doğada hangi renklerde bulunur?

Hematit taşı doğada siyah, gri ve kahverengi renklerde bulunur.

Siyah beyazın karşıtıdır, güneşten gelen ısı ve ışığı emen yani kendisinde hapseden çevreye yansıtmayan özelliğe sahiptir. Siyah, dişi cinsin temsilcisidir ve renklerin en soğuğudur. Siyah rengin hakim olduğu ortamlar kişiyi karamsarlaştırır, moral bozucu etki yapar. Göze çarpmak istemediğinizde biraz gizlenmeyi arzu ettiğinizde siyah giyinmek yararlıdır. Dinlendirici bir boşluğa düşmek istiyorsanız da siyah giyinin. Siyah giyinmek aynı zamanda kök çakrayı harekete geçirecek ve fiziksel güç kazandıracaktır. Siyah rengi seven erkekler sert tabiatlı ve sert düşünceli olurlar. Başkalarının hayatlarına karışmayı çok severler. Durmadan nefret ederler. Biraz başa geçtiler mi etrafındaki herkesin hayatlarını idare etmek isterler.

Kahverengi kırmızı ve yeşil, turuncu ve mavi veya sarı ve mor pigmentlerin karıştırılması ile elde edilen renktir. Kahverengi toprak rengidir. Bu yüzden kıyafetlerde pek tercih edilmez. Çünkü kahverengi giyen insanlar kalabalıkta dikkat çekmez. Kahverengi yaşanılan hayatla ilgilidir. Kahverengi tarafsız davranmak, taraf tutmamak, özgür düşünmek, fark edilmeden arka planda kalmak isteyenlerin rengidir. Yeryüzündeki kalıplaşmış davranış ve düşünceleri yıkma isteğinin dışa vurumudur. 

Hematit taşının şifalı etkileri nelerdir?

 • Kalp ve kan dolaşım sistemi sağlığı, 
 • Mide sağlığı, 
 • Karaciğer ve dalak sağlığı, 
 • Böbrek sağlığı, 
 • Hasarlı doku onarımı, 
 • Cesaret, özgüven, akıl ve zeka kıvraklığı, 
 • Yaşam enerjisi, 
 • Konsantrasyonu, dikkati bir noktada toplama yeteneği, 
 • Ameliyat, anestezi ve doğum nedeniyle oluşan duygusal ve fiziksel karışıklıkların giderimi, 
 • Motivasyon, 
 • Beden meridyenleri dengesi, 
 • Alyuvarların sağlıklı tutulması, eksikliğinin giderilmesi ve düzeni, 
 • Aşırı kanamanın önlenmesi, 
 • Şişmiş göz kapaklarını iyileştirme, 
 • Matematik öğrenmeye yardım, 
 • Hafıza gücü, 
 • İskelet sistemi sağlığı, 
 • Göz sağlığı, 
 • Saç dökülmesinin önlenmesi, gür saçlar, 
 • Hayatta kalma içgüdüsünü güçlendirme, 
 • Beden sıvılarının işlevsel olması, 
 • Demir emilimine yardım, 
 • Bedendeki olumsuz enerjinin temizlenmesi, başkalarından gelen olumsuz enerjinin engellenmesi.

Hematit taşının şifalı etkilerinden yararlanılan rahatsızlıklar nelerdir?

 • Bel soğukluğu, 
 • Stres, 
 • Eklem romatizması, 
 • Anemi, 
 • Depresyon, 
 • Kan hastalıkları, 
 • Jetlag (uzun bir uçak yolculuğundan sonra, saat dilimlerini çok hızlı geçmekten kaynaklanan bedensel ritim bozukluğu, uyku düzeni bozukluğu ve yorgunluk problemleri)
 • Fazla yeme (oburluk), 
 • Omurga problemleri, 
 • Bacak krampları, 
 • Anksiyete, 
 • Hemofili, 
 • Lösemi, kanser, 
 • Kanamalar, burun kanamaları, 
 • Tümörler, 
 • Ateşli hastalıklar, 
 • Alkolizm.

Hematit taşının burçlarla ilişkisi nasıldır?

Tüm burç insanları kullanabilir. Ancak Koç, Aslan, Başak, Akrep, Kova ve Balık burcu insanları için daha yararlıdır.

Burç Taşları: Burç taşları burçların simgesi olarak çok eskiden günümüze dek kullanılagelen simge taşlarıdır.

Ritim Taşları: İnsanın vücudundaki biyolojik ritmini dengeleyen taşlardır.

Enerji Taşları: Hızın insanın var olan temposunun üzerine çıktığında azalan enerjisini arttırmak için taşımamız gereken taşlara enerji taşlarıdır.

Horoskop Taşları: Yıldız haritamızda o burca atfedilmiş olan taşlardır.

Burç taşı Hematit olan burçlar; Koç

Ritim taşı Hematit olan burçlar; Kova

Horoskop taşı Hematit olan burçlar; Aslan

Enerji taşı Hematit olan burçlar; Başak

Kova burcu: Ayak ve bilek kemikleri hassastır. Varis tehlikesi taşırlar. İleri yaşlarda damar sertliğine yakalanabilirler. Bu nedenle yiyeceklerine dikkat etmeleri açık ve temiz havanın egemen olduğu doğada gezinti yapmaları tavsiye edilir. Uranüs sinir sistemini temsil ettiğinden gerilimli bir yapıları vardır. Zaman zaman meydana gelen gerilim boşalması hallerinde insanları kırmamaya dikkat ederlerse iyi olur. Zira sınırlı sayıdaki dostlarını da kaybedebilirler. İnsanlarla yakın ilişki kurmaları ruhsal sağlıklarına yardımcı olacaktır. Ancak kovalar zaten sağlığına çok dikkat eder. Hematit taşı büyük ölçüde sakin davranmalarına, sinir ve kan dolaşım sistemlerinin sağlıklı kalmasına ve yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Başak burcu: Başaklar fiziksel veya biyolojik nedenlerden daha çok duygusal sebeplerle hastalanırlar. Zira hassas bir yapıları vardır. Mutlu olmak isterler ve gelecekleri hakkında endişeleri yoksa kolay hastalanmazlar. Başkalarına yardım ediyorlarsa kendi sıkıntılarını unuturlar. Temiz hava, çevre değişikliği ve seyahat sağlıklarını kazanmak veya sağlıklarına kavuşmak yönünden önemlidir. Ancak gezmeyi de sevmezler. Başaklar genellikle hastalık hastası olarak kabul edilir. En hassas organları sindirim ve boşaltım organları olduğundan sağlıklı beslenme konusunda özen göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca gergin yapılarını rahatlatacak uğraşlar edinmeleri öneridir. Hematit taşı büyük ölçüde gerilimden kurtulmalarına ve yatkın oldukları hastalıklardan korumalarına yardımcı olacaktır.

Balık burcu: Pek güçlü değildirler. Enerjilerinin çoğunu da hayal kurmak için harcarlar. Ruhsal durumu iyiyse kolay hastalanmaz. Kötü ruh halinde ise tüm direnci yok olur, depresyona girer. Konuşmak balıkların ruhsal durumunu düzeltmek için en kolay yoldur. Bu durumda onunla ilgilenen kişinin iyimser biri olması gerekir. Geceleri iyi uyumalı, temiz hava almalı, dikkatli beslenmelidir. Ayrıca hassas ayaklarını soğuktan korumaları tavsiye edilir. Hematit taşı büyük ölçüde daha gerçekçi düşünmelerine ve davranmalarına, bağışıklık sistemlerinin ve fiziksel bedenlerinin güçlenmesine, daha iyimser olmalarına ve yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Aslan burcu: Aslan insanları güçlü bir bedene sahip olduklarından bedensel hastalıkları çabuk atlatırlar. Fakat psikolojik hastalıklara karşı dirençleri azdır. Bu nedenle hayatın güzelliklerini sınırsız olarak yaşama isteklerini denetlemeli, gerilimlerden ve aşırı hareketlilikten kaçınmalıdırlar. Aslan burcu kalbi ve kan dolaşım sistemini temsil ettiğinden aslan insanları kalp ve damar hastalıklarına yakın olurlar. Bu nedenle çok sevmelerine rağmen kırmızı etten yüksek kolesterolden ve sinirli davranışlardan uzak durmaları tavsiye olunur. Ayrıca çocukluktan itibaren eğik oturmaktan ve ağır kaldırmaktan sakınmaları lazımdır. Zira omurgaları ve omurilikleri hassas bölgeleridir. Bel fıtığı ve kamburluk illetlerine yakalanmaya yatkın olurlar. Hematit taşı büyük ölçüde ruhsal yönden sağlıklı kalmalarına yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Koç burcu: Koç insanlarında aşırı fiziksel hareketlilik ile acelecilik, telaş ve sinirlilik özelliklerinin bir arada bulunması ilk olarak yaralanmalara karşı dikkatli olmalarını, ani hareketlerden uzak durmalarını gerektirmektedir. Kavgacı yapısı da bedenin özellikle baş bölgesinin zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle koç insanları için en fazla gerekli olan şey sakin bir hayat sürmek çatışmalardan uzak durmaktır. Çabuk yorulur ancak kısa sürede kendine gelir. Koç burcu başı dolayısı ile beyni temsil ettiğinden koç insanlarının migren gibi baş ve diş ağrılarına ayrıca sinir ve mide hastalıklarına yatkındır. Cinsel isteklerini denetlemeli ve kaçamak ilişkilerden uzak durmalıdırlar. Hematit taşı büyük ölçüde sakinleşmelerine yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Akrep burcu: Akrep insanına gereken biraz kanaat, biraz hoşgörü, biraz merhamet, biraz bağışlama, normal bir hayat, uyku ve dinlenme gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Bu dünyanın verebileceği her şeyi almak ister. Bunun için de fiziksel ve manevi kaynaklarını acımasızca harcarlar. Olmayacak hedefler yüzünden sürekli huzursuz olması, insanların en basit olumsuzluğunu abartarak gerginleşmesi sinirlerinin yıpranmasına sebep olur. Bunun sonucu olarak baş ve karın ağrıları ile başı derttedir. Onları huzursuz eden bir diğer husus gizli ilimlere duydukları meraktır.  Bu yüzden büyülerle iç içe yaşarlar. Cinsel açlıkları da çoklukla bu organlarının hastalanmasına sebep olur. Vücudun ateş sisteminde de problem yaşayabilirler ancak yenilenme yeteneği sayesinde çabuk iyileşirler. Hematit taşı büyük ölçüde normal bir hayat sürmelerine, tutkularının ve buna bağlı gerilimlerinin azalmasına ve yatkın oldukları hastalıklardan korunmalarına yardımcı olacaktır.

Hematit taşı vücudumuzdaki hangi çakralar üzerinde etkilidir?

Vücudumuzda çakralar olarak bilinen yedi temel enerji merkezi bulunur. Bu çakralar kuyruk sokumu kemiğinden başlamak üzere kök (temel), dalak, güneş sinir ağı (solar, pleksus), kalp, gırtlak (boyun, boğaz), alın (üçüncü göz, kaş), tepe (taç, bin katlı) adlarıyla anılmaktadır. Çakralar sistemi öğretisinde temel amaç, bedendeki enerji merkezlerini harekete geçirerek, sağlıklı çalışmasını sağlayarak hem bedensel hem ruhsal bütünlüğü sağlamak, evrensel ya da ilahi enerjiyle bağlantı kurarak üstün insan durumuna yükselmektir.

Her çakranın bir salgı beziyle, bir renkle, bir elementle, bazı doğal taşlarla bağlantılı olduğu varsayılmaktadır.

Hematit taşı vücudumuzda bulunan Kök (kuyruk sokumu) çakrasıyla uyumludur.

Kök çakrası organları; rahim, yumurtalık, testis, idrar kanalı (üretra), mesane, prostat bezi, anüs, bağırsakta rektum, alt pelvis kaslarıdır.

Kök çakra öncelikle fiziksel olarak hayata gelme ve hayatı devam ettirmekle ilgilidir. Kişide bebeksi safiyeti ve çocuksu tutumu temsil eder. Bu nedenle biraz mal ve makam tutkusunu besler. Cinsellik, cinsel arzular ve üreme faaliyetini düzenler. Bireysel ve içgüdüsel davranışı ön plana alır. Bedende kan yapımından, hücre oluşumundan, bölünmesinden ve sağlıklı kalmasından sorumludur.

Kök çakra bölgesini iyileştirme çabaları yaparken, örneğin siyah Hematit taşı kullanırken çakranın bulunduğu bölgede yanma hissi, kuyruk sokumundan başlamak üzere omurga boyunca ağrılar, kıpırtılar, karıncalanma hissi duyulabilir. Bunlar iyileşme belirtileridir, uygulama terk edilmemelidir.

Ayrıca kök çakra sisteminin olumlu çalışması için dengeli beslenmek, tuzlu suda ayakları bekletmek, kırmızı renkli meyve ve sebzelerden yemek, bedensel ve ruhsal yönden kendini tanımaya çalışmakta önemlidir.

Hematit taşının vücudumuzda kullanılacağı yer neresidir?

Taşın sol elin içinde ovalanması, teşbih şeklinde kullanılması, hastalıklı veya ağrılı bölgeye sürülmesi de diğer yararlı kullanım şekilleridir.

Taş bir yüzükteyse, azami yararı, sağ elin yüzük parmağına takmakla sağlanabilir. Tiroid bezinin sağlıklı çalışması veya iyileşmesi için temel taşların gerdanlık şeklinde kullanılması uygundur.

Ancak taşın elbisemizin cebinde taşınması, odamızın bir köşesinde bulunması bile belirli bir oranda yarar sağlayacaktır. Zira elektromanyetik dalga suretiyle enerjisi çevreye yayılmakta veya çevredeki zararlı enerjiyi absorbe etmektedir.

Hematit taşının korunması ve dinlendirilmesi nasıl olmalıdır?

Taşlar vücudumuzun enerji iletişiminde aynı zamanda süzgeç görevi gördüğünden süzgeçlerdeki tortuların temizlenmesine benzer şekilde temizlenmesi gerekir. Aksi halde olumsuz enerji tortuların süzgeci kapatması nedeniyle bu görevlerini yapamaz hale gelebilirler. 

Yine taş nedeniyle vücudumuzda meydana gelen düzenleme, dengeleme ve iyileştirme etkilerinin vücudumuz ve bağışıklık sistemine katılması için de taşın arada bir çıkarılmasında yarar vardır. Aksi halde vücudumuz taşa karşı bağışıklık sistemi oluşturup taşın yararını ortadan kaldırabilir. 

Hematit taşının temizliği nasıl yapılmalıdır?

Su maddi kirleri temizlediği gibi enerji kirliliğini de ortadan kaldırır. Nasıl ki bedenimiz elektrikle yüklendiğinde toprağa dokunarak veya çıplak ayakla toprağa basarak bedenimizde biriken ve bizde asabiyet oluşturan fazla elektrikten kurtuluyorsak taşlar da toprakla temas ettiğinde biriktirdiği elektrikten kurtulur. Taşların toprağa gömülmesinin veya toprakla belirli süre temas ettirilmesinin diğer önemli sebebi de taşların bünyesinde bulunan minerallerin toprakta bulunmasıdır. Taşlar toprak ile temasları sırasında enerji akışı sırasında eksikliklerini giderecektir. Toprağın kuru olmasında yarar vardır. Doğal olarak taşların hava ve ateş unsuruyla da teması gereklidir. Zira yeryüzündeki tüm maddeler dört unsurdan oluşur ve hayatiyetini devam ettirebilmek için bu dört unsura ihtiyacı vardır. 

Bu nedenle haftada bir kez bir bardak suya konulan taşların güneş ışınlarının ulaşabildiği bir konumda 2-3 saat kadar bekletilmesi yararlı olacaktır. Güneşin doğrudan temas etmesi gerekmez aydınlığını ulaşması yeterlidir. Taşlar doğal sıcaklığındaki su ile veya ılık su ile yıkanmalıdır. Aynen insanlar gibi sıcak suyla yıkanmamalı veya sıcak suda bekletilmemelidir. Taşların yapısı bozulabilir. Burada önemli bir husus da taşlarla birleşik durumdaki gümüş veya altının kuyumculukta kullanılan ilaçla temizlenmesi olayıdır. Bu ilaçlar kimyasaldır ve taşın yapısına zarar verir.

Taşların birbirlerini temizlemeleri de mümkündür. Zira taşların birbirlerine dokunması aralarında aynı elementler bakımından alışverişe sebep olur. Örneğin Ametist, Sitrin, Kuvars gibi kristal cevherlerin üzerine bırakılan taşlar eksilen minerallerini tamamlayabilirler. Yine örneğin Kiyanit taşı kendi kendisini ve çevresindeki taşları temizleyen bir taştır. Ancak yine de taşların hepsi yıkanarak temizlenmelidir. 

Hematit taşı ile ilgili uyarılar

Yıkandığında temiz bir bezle kurulanmalı ve iyice kurumadan kullanılmamalıdır. Aksi halde oksitlenebilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: