Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar

Çok eski çağlardan bu yana eve bereket getiren doğal taşlar sarı renk ile ilişkilendirdi çünkü bu bereket inançla ilgili bir kavramdır ve çok çeşitli taşları da kapsamaktadır.

Eve Bereket Getiren Doğal TaşlarBereket Kelimesinin Anlamı Nedir?

Sözlükte: nimet bolluğu, maddi açıdan imkanların çoğalması, iyi şeyler ve mutluluk olarak tanımlanan bereket kavramı dini açıdan bakıldığında ise Allah’ın insanlara ve bazı nesnelere verdiği devamlı ve sürekli artış şeklinde tanımlanan bereket kelimesi, dinen ilahi hayrı kendisinde bulunduran mübarek olarak tanımlanmaktadır. Bereket kelimesi artış, bolluk, çokluk, genişlik, hayır, uğur, devamlılık, süreklilik gibi anlamları da içinde barındıran geniş bir kavramdır.

Eve Bereket Getiren Doğal TaşlarGeçmişten Günümüze Bereket Kavramı

Bereket kavramı incelendiğinde inançla alakalı olduğu görülmektedir. Aslen insanlık tarihi boyunca ilk inanışlardan itibaren ve kutsal dinleri de kapsayacak şekilde yer almaktadır. Binlerce yıl öncesine dayanan bereket kavramı İlahi dinlerin yanında mitolojik kaynaklarda da önemli bir yere sahiptir. Mezopotamya, Antik Yunan, Antik Roma, Antik Mısır gibi birçok medeniyette de geçmekte ve özellikle sarı renk ile ilişkilendirilmektedir. Paranın olmadığı zamanlarda ise bereket yağmurun yağması, yıl içerisinde üretilen mahsulün çok olması ile ilişkilendiriliyordu. Güneşin bereket ile bağdaşlaştırılması doğal olarak sarı rengin bereketi temsil etmesine neden olmuştur. Günümüzde eve bereket getiren doğal taşlar çeşitli renklerde bulunmaktadır.

Eve Bereket Getiren Doğal TaşlarEve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Bolluk ve Bereket Getiren Taşlar

Birçoğumuz maaşın yetmemesi, çok çalışıp yetirememek gibi kavramları kullanmaktayız. İhtiyaçtan fazlasını tüketerek israf etmek sonucunda kazancın bereketsizliğinden bahsederiz. İnsanlık tarihi boyunca güneşin bereket kaynağı kabul edilmesi ile sarı renk ve bu rengi taşıyan taşlar bereketin temsilcisi olmuşlardır. Bu taşlar, doğal taşlar kullanılarak yapılan yüzük, küpe, kolye, bileklik ve evde bulunan bir eşya olarak bolluk ve bereket getirmesi ile kullanılmaya başlandı. Tüccar taşı olarak bilinen Sitrin taşı, bolluğu temsil eden Kehribar taşı, bereket için Akik taşı, Granat taşı, Mavi Topaz taşı, Jasper taşı, Akuamarin taşı ve Yeşim Taşı bolluk ve bereketi temsil ettiği için insanlar tarafından evlere bereket getirmesi ile bilinir.

Sitrin

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Para Taşı Sitrin

Eve bereket getiren doğal taşlar arasında en bilinen taş çok eski zamanlardan bu yana güneş taşı, tüccar taşı, para taşı olarak bilinen sitrin taşıdır. Pırıl pırıl sarı renk ile parlayan sitrin taşı kasadaki artış sebebi ile tüccar taşı olarak anılmaktadır. Sadece servet kazanmaya değil aynı zamanda serveti korumaya da yardım eden bu taş zenginliği, başarıyı ve refahı da üzerine çeker. Bolluk ve bereketin temsilcisi olan sitrin taşı cömertliği ve iyi şansı paylaşmayı da teşvik etmektedir. Hızlı para girişimlerine yardım eden bu taş ticari başarıyı arttırıyor. Parasal gücü arttırmak için tene değecek şekilde kolye, bileklik, tespih olarak kullanıldığı gibi bereket getiren doğal taşlar arasında güçlü etkisi olduğu için dekor olarak ta kullanılabilir.

Sitrin Taşı

Sitrin Taşının Özellikleri ve Yararları

Latince citrina kelimesinden türetilen citrine taşı güneş ışığını tuttuğu için Romalılar tarafından Merkür taşı olarak bilinmekteydi. Para taşı ve başarı taşı olarak bilinen sitrin bunun dışında metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Sırt ağrılarını hafifleten, yılan sokmasına iyi gelen, iletişimi geliştiren bu taş kullanan kişinin yaşamını parlak ışık enerjisi ile doldurmaktadır. Eve bereket getiren doğal taşlar arasında depresyon ve negatif enerjiyi uzaklaştırması ile de bilinen bu taş İkizler, Koç ve Aslan burçunun taşı olarak bilinir.

Kehribar

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Bolluk ve Bereket İçin Kehribar Taşı

Eve bereket getiren doğal taşlar arasında yer alan bir diğer doğal taş ise kehribar taşıdır. Tarih boyunca sarı renginden dolayı bolluğu ve bereketi temsil ettiğine inanılan kehribar taşı güneşin taşı olarak bilinmektedir. Damlacık şekli Yunan, İskandinav gibi mitolojilerde gözyaşına benzetilerek ölüleri onurlandırmak, ruhu öbür dünyada korumak için kullanılmış ve özenle korunmuştur. Çocuklar için koruyucu taş olarak kullanılan kehribar diş ağrısı içinde kullanılmıştır. Yoğun enerjisi ile eski çağlardan itibaren para getirdiği düşünülerek kasalarda saklanmış, tarih boyunca boncuklar halinde dizilerek üstlerde taşınmıştır.

Akik

Bereket ve Başarı Taşı Akik

Bereket ve başarı taşı olarak bilinen Akik taşı.. Çok eski zamanlardan bu yana bereket ve başarı taşı olarak bilinen bu taş bolluğun taşı olarak kullanılmaktadır. Akik taşı bunun yanında Nazara karşı koruma sağlaması ile nazar taşı olarak ta bilinmekte, refahı ve mutluluğu engelleyecek gizli durumları ortaya çıkardığına inanılmaktadır. Kendini analız etmede, kendini kabullenmeyi sağlamada ve güveni teşvik etmekte olan akik taşı öfkeyi iyileştirerek sevgiyi arttırmaktadır. Kalbin acısını hafiflettiğine inanılan akik, cesareti arttırarak baştan başlama imkanı yaratmaktadır. Stres, sıkıntı gibi her türlü travmada etkili olan akik birçok faydası olan doğal taşlardan en güçlü taşlar arasında yer almaktadır.

Jasper

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Yağmur Taşı Jasper

Eve bereket getiren doğal taşlar arasında yer alan ve yağmur taşı olarak bereket getirdiğine inanılan bir diğer doğal taş ise Jasperdir. Enerji taşı olarak bilinen Jasper taşı enerjisi ile yaşam gücünü arttırmaktadır. Karaciğeri iyileştirici etkisi bulunan bu doğal taşın en önemli özelliği ise inandırıcılık kabiliyetinin kazandırılmasını sağlamasıdır. Özellikle eski çağlarda yağmur getiren taş olarak bilinen jasper bu sebeple bolluk be bereketi temsil etmektedir. Koç, Aslan, Başak ve Oğlak burcunun taşı olarak bilinen Jasper taşı hormonsal dengeyi de sağlamakta etkilidir.

Mavi Topaz

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Mavi Topaz Taşı

Topaz taşının en çok tercik edilen türü olan mavi Topaz taşıdır. Eski çağlardan bu yana en değerli taşlar arasında yerini alan mavi topaz taşı nazara karşıda kullanılmaktadır. Bolluk ve bereket getirdiği bilinen topaz taşı aynı zamanda kişide zihin açıklığı sağlayarak olaylar karşısında muhakeme gücüde vermektedir. Pozitif enerji taşı olarak bilinen bu taş kötü enerjiye karşı kalkan görevi görmektedir. Neşe taşı olarak tanımlanan topaz zekayı ve yetenekleri arttırmaktadır. Yay ve Başak burcunun taşı olarak bilinen bu taş takı ve mücevherlerde oldukça çok kullanılan güçlü bir taş olarak görülmektedir.

Akuamarin

Bereket ve Uğur Taşı Akuamarin

Akuamarin taşı çok eski antik çağlardan günümüze kadar kullanılan bir doğal taştır. Birçok faydası bulunan bu taş bereket ve uğur taşı olarak ta bilinmektedir. Kişileri rahatlattığına inanılan akuamarin taşı duyguların ön plana çıkmasına yardımcı olamaktadır. Terazi ve Koç burcunun taşı olarak bilinen bu taş aynı zamanda boğaz ve boğazda bulunan enfeksiyonların iyileşmesine de yardımcı olmaktadır Etrafına pozitif bir enerji yayan Aguamarin taşı güçlü doğal taşlar arasındadır.

Lal Taşı

Eve Bereket Getiren Doğal Taşlar; Granat (Lal) Taşı

Eve bereket getiren bir diğer doğal taş ise bordo elmas olarak bilinen ve bolluk bereket temsili olan Lal taşıdır. Şifa ve enerji bakımından çok güçlü bir taş olan Granat taşı güç taşı olarak ta bilinmektedir. Vücutta kan basıncını dengeleyen bu taş Aslan, Başak ve Akrep burcunun taşı olarak bilinmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: