Bornit Taşı – Mutluluk ve Dinginlik Veren Kristal

Mutluluk ve Dinginlik veren Bornit Taşının Faydaları

Bornit Taşı – Mutluluk ve Dinginlik Veren Kristal

Bornit minerali, 1725 yılında Born adında bir kişi tarafından bulunan mineraldir. Genelde magmatik kayalarda ve pegmatit damarlarında oluşum göstermektedir. Piritin, kovelin, kalkopirit, kalkozin gibi diğer sülfüt cevherleri ile birlikte bulunur.

Bornit’in Özellikleri

Kimyasal formülü, Cu5FeS4 olsa da Ag, Ge, Bi, In, Pb, Au gibi son derece önemli mineralleri de içermektedir. Üstelik bu mineraller sağlığı olumlu yönde etkileyen minerallerdir.

Ağırlıklı olarak mor renkli bir mineral olmasına rağmen paslaşma zarı ile çizgisel koyu griler ve kısmen kahverengi, kısmen mavi ile eflatun renlerini geçişlerinin dikkat çektiği bir mineraldir. Metalimsi parıltı, kırmızımsı kahverengi ve metalik parlaklığın yanında opak geçişlerin olduğu Bornit, sertlik konusunda da değişkenlik göstermektedir. Cu (bakır) %55- 69 arası değerlerde olmalıdır. Teorik formülde ise %63 Cu olmalıdır.

Kristal biçimli, kristalleri kısmi ve daha nadir, yüzey kısımları genelde pürüzlü görünümlü olup çoğunlukla masif kompakttır. “Güvercin Boynu”, “Tavus kuşu taşı” gibi benzetmelerle adlandırılan Bornit, halk arasında bu isimlerle bilinmektedir. Doğada iç ve dış (yeraltı ve yer üstü) olayların etkisi ile ve bazı kimyasal değişimlerle oluşmaktadır. Isınması durumunda manyetik değeri artmaktadır.

Bornit Nerelerde Bulunur?

Ülkemiz sınırları içinde Trabzon, Kastamonu- Küre, Artvin- Kuvarshan, Sungurlu- Çavşak ve Ergani-Amaniköy’de Bornit bulunmaktadır.

Dünya geneline bakıldığında en çok Polonya ve Almanya sınırları içinde ve oldukça geniş alanlarda bol miktarda Bornit bulunmaktadır.

Doğada bulunuş şekilleri farklılıklar göstermektedir. Taneler halinde ya da büyük kayalar ve kütleler halinde bulunmaktadır. En çok da bakır madeninin bulunduğu alanlarda rastlanmaktadır. Volkanik kayaların aralarında, yeraltı sıcak sularının yataklarında çok daha sık rastlanan Bornit görünüm olarak da çok etkileyicidir.

Bornit’in Faydaları

 • Enerji yükseltme özelliği bulunmaktadır.
 • İnsanların iç seslerindeki dengeyi kurmalarına yardımcı olur.
 • Yüksek ateşin düşürülmesini sağlayan özelliği vardır.
 • Çakraları açar ve daha sağlıklı düşünme, daha doğru kararlar verme konusunda etkilidir.
 • Mutluluk verir ve dinginleştirir.
 • Saç uzamasını artırdığı söylenir.
 • Daha dinç ve canlı bir görünüm kazandırır.
 • Sinir sistemi üzerinde uyarıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Olumsuz şartlarda bile olumlu düşünmeyi tetikler ve zihin gücü ile olumluya çevrilmesine destek olur. Bu özelliği ile oniks taşına benzemektedir.
 • Ortamda olumsuz enerji var ise bu olumsuzluğu süzgeçten geçirircesine arıtır.
 • Sağlık elçisi gibi, vücuttaki kasları, akciğeri, kalbi uyarır ve bu organların fonksiyonel çalışması için yardımcı olur.
 • Vücuttaki hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar.
 • Zihinsel gelişimi destekler.
 • Kuruntu, vesvese, tedirginlik gibi olumsuz duyguların ortadan kalkmasını sağlar.
 • Ortamın atmosferini değiştirir.

Bornit Taşının Temizliği

Üzerinizde taşıdığınız ya da ortamda obje olarak bulundurduğunuz Bornit taşını sıklıkla (haftada bir olabilir) akan su altında tutarak 1- 2 dakika yıkanmasını sağlayın. Böylece yıkadığınız taş, yüklendiği olumsuz enerjilerden arınarak daha verimli bir şekilde çakraların açılmasında etkili olur ve olumsuz enerjileri emerek daha faydalı hale gelir.

Daha pek çok konuda insan bedenini, zihinsel duygularını, ortamın enerji değerini dengede tutarak yararlı etkilerini gösteren Bornit yaşam ortamlarında bulundurulması gereken bir mineraldir. Farklı mekanlarda, aksesuar ve süs eşyaları gibi görünebilecek yerlerde bulundurulması tavsiye edilmektedir. Özellikle zihinsel destek vermesi yönünden dolayı, çalışma odasında, ofislerde herkesin görebileceği alanlarda bulundurulması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kişinin üzerinde taşıyabileceği takı ve aksesuarlar olarak da kullanılmasının olumlu etkileri görülmektedir. Cinsiyet farkı olmaksızın küçük broşlar, yüzük, bileklik, küpe ya da kolye gibi bazı tasarımlar ile kullanılması önerilmektedir. Sıcak ortamlarda ise etki daha hızlı gözlemlenmektedir. Doğada da sıcaktan fazlası ile etkilenen ve güçlenen Bornit, işlendikten sonra da sıcak ortamlarda gücünü artırma konusunda oldukça etkilidir.

Zihinsel gelişime destek, istikrarlı kararlarda yardımcı, duygusallıktan ziyade gerçekçi duygu akışlarında etkin bir mineral olan Bornit konusunda şanslı bir ülke olduğumuz unutulmamalı ve bu durumdan yararlanılmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: