Aventurin Taşı – Depresyona Karşı Koruyan Aventurinin Tüm Faydaları ve Kullanımı

aventurin taşının faydaları

Aventurin Taşı – Depresyona Karşı Koruyan Aventurinin Tüm Faydaları ve Kullanımı

Çok uzun yıllardır kullanılan Aventurin taşı, kristal taşlar grubuna girer ve krom parçacıkları ona yeşil rengi verir. Fakat Aventurin taşının farklı formları vardır ve yeşilin çok çeşitli renklerinde görmek mümkündür.

Aventurin Taşı Nerelerde Bulunur?

Aventurin taşı Hindistan, Şili, Brezilya, İspanya ve Rusya gibi dünyanın pek çok ülkesinde bulunmaktadır. Dünya’da özellikle Asya’da çok uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. Asya’da olduğu kadar çok olmasa da Amerika ve Avrupa’da da bir geçmişe sahiptir. Aventurin taşı antik Çin tarihinde merhamet tanrıçasının kutsal taşı olarak kabul edilmiştir ve Yunanlılar da Asya Budistleri de doğa tanrıçasıyla ilişkilendirmiştir. Aventurin taşı kutsal bir taş olarak uzun yıllar değer kazanmış olup günümüzde de önemli bir taş olarak bilinmektedir.

Aventurin Taşı Faydaları

 • Kişiye canlılık verir. Enerji, hareketlilik, aktif olma gibi etki yaratır.
 • Fiziksel gücü arttırır. Sürekli olarak zinde hissettirir.
 • Duygusal bakımdan dengeleyici etkisi olduğundan depresyona karşı etkilidir.
 • Eskiden olduğu gibi günümüzde de tıpkı safir taşı gibi şans getirdiğine inanılan bir taştır.
 • Çok sinirli ve agresif insanlar üzerinde sakinleştirici ve yumuşatıcı etkisi vardır. Ruhunuzu sakinleştirir. Stresli etkileşimlerde sizi rahatlatır.
 • Cilde iyi geldiğine inanılan diğer taşlar gibi, Aventurin de cilt üzerinde gezdirilir ya da cilde temas edecek şekilde (kolye, küpe, yüzük, bileklik gibi) takılması önerilmektedir.
 • Aşırı yeme, alkol bağımlılığı, kumar gibi benzeri kötü alışkanlıklardan kurtulmanıza yardımcı olur.
 • Kaygı ve korku gibi depresif durumu olan insanların üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Rahatlatıcı enerji sadece sizi değil etrafınızdakileri de etkilemektedir.

Halk arasında yıldız taşı olarak da bilinen Aventurin taşı, kalp üzerinde taşındığında insanı negatif enerjiden korur. Tarihte ise, Aventurin taşına “Amazon taşı” denilmiştir. Çünkü, Amazon savaşçılarının göğüs kafeslerinde kullandıkları taş olduğuna inanılmaktadır.

Aventurin Taşından En Çok Kimler Etkilenir ve Yararlanabilir?

Doğa ve bahar ile olan bağlantısı, ruhsal sağlığı ve kişisel gücü hızla geliştirir. Özellikle yeşil, mavimsi yeşil, yeşilimsi kahverengi tonları yaygındır. Aventurin taşının sembolü, güç, kuvvet ve dayanıklılıktır.

Boğa, ikizler, yengeç, başak, yay, terazi ve koç burcuna iyi gelen bir taştır. Organlardan da kalple ilişkilendirilmiş bir taştır.

 • Kalple ilgili her türlü rahatsızlığa iyi gelir.
 • Psikolojik olarak yürek daralmasından duygusal ilişkilere kadar kalple ilgili her soruna olumlu etki yapmaktadır.
 • Aventurin taşını kalbe yakın bir yerde taşımak ya da kolye gibi boyna takmak çok iyi gelir.
 • Aventurin taşının tene direk temas etmesi olumlu etkiyi artırmaktadır. Cilde doğrudan temas etmese de gümüş ile tasarlanan takılarda etkileşim daha da güçlenerek iletkenliği artırmaktadır.

Diğer taş bileşenlerinde de olduğu gibi Aventurin taşının da bileşeni ile eşleşmesinde etkisi daha fazla ve kuvvetli şekilde artmaktadır. Aventurin taşının bileşeni kuvars taşıdır ve etkisini daha da arttırır. Şayet aşırı negatif bir kişiliğe sahipseniz, gül kuvars ile Aventurin kombinasyonu yapmalısınız. Böylece empati kurma gücünüz, olumlu yanlarınız ve affetme gücünüz ortaya çıkar. Dolayısıyla da insanlara daha olumlu ve cömert bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Öfke kontrolü ve olumlu bakış açıları Aventurin taşı ile daha da güçlenmektedir.

Aventurin Taşının Temizliği

Aventurin taşı, tuzlu suda ya da az sirke ilave edeceğiniz sirkeli suda birkaç dakika bekleterek olumsuz enerjilerin arınması sağlanmalı, ardından da akar durumdaki çeşmenin altında tutarak 1-2 dakika arındırılması sağlanmalıdır. Böylece içinde topladığı olumsun enerjiyi boşaltarak yenilenen taş, yıkandıktan sonra daha etkin biçimde tüm olumsuz enerjiyi emmeye devam edecektir.

Aventurin taşı insanlar arası karşılıklı etkileşimi de rahatlattığından, çoğu zaman üzerinizde taşıdığınız bu taş, karşınızdaki stresli bir kişinin de rahatlamasını sağlayacaktır. Ayrıca Aventurin taşı hayatınızdaki sert ve keskin geçişleri de yumuşatarak pürüzsüz ve sakin atlatılmasına yol açmaktadır.

Aventurin taşı mücevher olarak genellikle düğün ve nişan yüzüklerinde kullanılmaktadır. Taşın sertlik ölçeği ise 7 civarında olup, diğer taşlara oranla oldukça yumuşak bir taştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: