Aleksandrit Taşı Özellikleri / Sağlık Üzerindeki Etkileri

Aleksandrit taşının faydaları

Aleksandrit Taşı Özellikleri / Sağlık Üzerindeki Etkileri

Değerli taşlar arasında gösterilen Aleksandrit, Krizoberil grubu içerisinde yer alıyor ve bir alt tür olarak lanse ediliyor. Zümrüt taşına benzer özellikler gösterdiği için uzunca bir süre ayırt etmek de kolay olmadı. Taşın en büyük eksilerinden bir tanesi hassas bir işçilik gerektiriyor olmasıdır ve buna rağmen çok kısa sürede dağıldığını ve kırılabildiğini de belirtmek gerekiyor. En önemli özelliği ise güneş ışını aldığı takdirde farklı renklere bürünebilmesidir ve bu da taşı daha ilgi çekici hale getiriyor. Sahip olduğu demir içeriği sayesinde mor, kırmızı ve sarı renge de bürünebiliyor. Bu denk değişimi de taşı daha gösterişli bir hale getiriyor. Işık etkisinin yanı sıra yoğun ısıya maruz kaldığı takdirde de renk değişimi gözlemlenebiliyor. Mücevherat sektöründe kullanıldığını ifade etmek gerekiyor ancak dönüştürülebilen taş sayısı ne yazık ki çok az.

Doğal taşlar arasından size en uygunu bulmak için doğal taş testimizi deneyebilirsiniz:Biraz önce de sizinle paylaştığımız bilgide bu taşın işleme sürecinde çok kolay bir şekilde yıprandığını ifade etmiştik, bu yüzden mücevher halini alabilmesi ve bu sektörde kullanılabilmesi de gerçekten zordur.

Aleksandrit Taşının Özellikleri Nelerdir?

Aleksandrit Taşı Özellikleri / Sağlık Üzerindeki Etkileri

# Farklı renk tonlarına kısa sürede geçiş sağlayabilir. Isı ve ışığa karşı duyarlıdır ve bu duyarlılık diğer taşlar ile kıyaslandığında çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Taşın en ilgi çekici ve şaşırtıcı özelliği olarak biliniyor.

# Parlak bir görüntüye sahiptir.

# Adını Rusya veliahtından almış değerli bir taştır.

# Doğada, filtre görevi görmektedir.

# Genellikle yuvarlak bir şekle sahiptir.

Aleksandrit Taşının Anavatanı

Birçok değerli taş gibi Aleksandrit taşı da tek bir noktada bulunmuyor ancak yoğun olarak yer aldığı ve çıkartıldığı ülkelere birlikte göz atalım istiyoruz. Sri Lanka, bu taşın en yoğun olduğu ülkelerden bir tanesidir ve ülkede sadece bu taşı takip den ve çıkartılması için yetki alan kurumların mevcut olduğunu da belirtmek gerekiyor. Rusya, Madagaskar, Brezilya ve Burma da yine Aleksandrit taşının yoğun olarak bulunduğu bölgelerden bazılarıdır. Çıkartılması ve işlenmesi en yoğun Brezilya ve Sri Lanka’da gerçekleştiriliyor. Piyasada çok sayıda sahte modelin olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Aleksandrit Taşının Gerçekliği Nasıl Tespit Edilir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi piyasada çok fazla sahte taş var, bu yüzden gerçeklik konusunda bir profesyonel gibi hareket etmek gerekiyor. bu taşın sahte olup olmadığını anlamak için taşı bir miktar kırarak iç ve dış rengini kontrol etmeniz gerekiyor. Benzer renkler söz konusu ise taş gerçektir ancak renkler farklılık gösteriyorsa sahte olma ihtimalini göz önünde bulundurmak gerekiyor.
Isıtma yöntemi de taşın sahteliğini ve orijinalliğini tespit etmeniz konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Çakmak ile 5 dakika kadar ısı verdiğinizde eğer sahte ise rengi akacak ve sahte olduğu ortaya çıkacaktır. Isı ile renk değiştiren bir taş olduğunu belirtmiştik ancak bu renkler mor, kırmızı ve sarı. Bu aşamada farklı bir renk ile karşılaştığınızda sahte teşhisi koyabilirsiniz.

Aleksandrit Taşının Faydaları

# Filtre görevi ile birlikte insan vücudunu da zararlı ışınlardan korumaktadır.

# Tıpkı Ametist taşı gibi sinir sistemine bağlı gerginlik durumunda onarım konusunda bu taştan yardım alabilirsiniz.

# Hücre yenilenmesinde de pay sahibi olduğu ifade ediliyor.

# Zihin ve duygular arası iletişimi güçlendirir ve daha doğru kararlar vermenizi sağlar.

# Hormonal sistemdeki dengesizlikleri ortadan kaldırır.

# Mutluluk hormonunu güçlendirir ve kişiyi stresten uzak tutar.

# Öz saygıyı arttıran ve kişinin kendine olan güvenini destekleyen değerli bir taş olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Kaynaklar:

Jewelexi : Alexandrite

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: