Afganit Taşının Faydaları ve Burçlar Üzerindeki Etkileri

Afganit Taşının Faydaları ve Burçlar Üzerindeki Etkileri

Afganit Taşının Faydaları ve Burçlar Üzerindeki Etkileri

Afganit taşı ilk olarak Afganistan’da çıkarılmış olan değerli bir taştır ve adını da buradan almıştır. Daha sonraki yıllarda dünyanın çok farklı yerlerinde; Tacikistan, Sibirya, İtalya, Almanya ve ABD gibi ülkelerde de bulunmuş ve çıkarılmıştır.

Afganit Nasıl Bir Taştır?

Mavi veya koyu mavi renkli, siyaha yakın, gece mavisi olarak da adlandırılan tonlarda güzel parlak açıklı-koyulu ton geçişleri ile kristal gibi köşeleri olan bir taştır. 1967 yılında ilk kez çıkarılmış ve 1969 yılında Londra’daki doğa tarihi müzesinde sergilenmeye başlamıştır.
Afganit taşının çıkarıldığı yerlerde Kalsit, Sodalit, Lazurit gibi değerli taşlara da rastlanmaktadır.

Afganit Taşının Faydaları Nelerdir?

Doğada bulunan taşların çok farklı özellikleri ve yararları bulunmaktadır. Bu nedenle de asırlar boyu şifa için, nazar için ve daha pek çok konuda yararlarına inanıldığı için insanlar bu taşları üzerlerinde taşımışlar ve yaşadıkları ortamlarda bulundurmuşlardır.
Afganit taşı öncelikle hem fiziki hem de ruhen olumlu enerji veren bir taştır. Bunun dışındaki faydaları ise;

 • Vücut direncini artırarak bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Zihinsel hasarların onarılmasında etkilidir.
 • Boğaz enfeksiyonlarına karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Kişiyi ruhen rahatlatır.
 • Özgüveni artırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Obsesif bozukluklara karşı iyi gelir.
 • Daha sakin ve olumlu bir kişiliği destekler.
 • Krizokol taşı gibi Panik atak, aşırı heyecan, stres gibi durumlarda sakinleştirici özelliği vardır.

Afganit Taşı Hangi Burçlar İçin Uygundur?

Burçlar kişileri doğum tarihlerine göre sınıflandıran ve farklı karakterleri temsil eden sembollerdir. Burçlar ile taşların bağlantısı ise, doğada farklı özelliklere sahip olan taşların yine farklı özelliklere sahip burçlardaki kişilerle eşleştirilmesi olarak algılanabilir. Böylece taşların özelliklerine göre etkileri de kişiler üzerinde farklı etkilere neden olacağından, her burcun olumlu ya da olumsuz etkileneceği taşlar bulunmaktadır.
Afganit taşının insan üzerinde çok yönlü olumlu etkisi olduğundan her burç insanı için olumlu etki veren özel bir taştır. Oysa bazı taşlar bazı burçlarda olumlu etki yaparken aynı taş başka burçlardaki kişilerde olumsuz etki yaratabilmektedir. Afganit taşı ise her burç üzerinde güçlendirici, onarıcı, koruyucu, rahatlatıcı, sakinleştirici gibi daha pek çok olumlu etkilere sahiptir.

Afganit Taşının Sertlik Derecesi ve Diğer Özellikleri

Afganit taşının sertlik derecesi yüksek olduğundan sahtelerinin yapılması kolay değildir. Ancak bütün değerli taşlarda olduğu gibi Afganit taşının da sahteleri yapılabilir. Bunu anlamak için en doğru yöntem üniversitelerin bioenerji bölümlerinde ya da arkeoloji bölümlerinde yapılan testlerdir. Bu nedenle bu değerli taşları satın alırken hem güvenilir yerlerden almak hem de taştan anlayan bir bilen kişiden almak daha garantili olacaktır.
Taşların temizliği de çok önemlidir. Çünkü taşın etkisini artırmak için temizlenerek arınması sağlanmalıdır.

Afganit Taşının Temizliği

Afganit taşının etkisini artırabilmek için belli aralıklarda temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için,

 • Akan suyun altında 5 dakika kadar yıkanmasını sağlamak
 • Sirkeli suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletmek
 • Güneşte 1 gün bekletmek
 • Toprakta 1 gün bekletmek gibi uygulamalar yapılmalıdır.

 

Bu temizleme yöntemleri taşın etkisini daha da güçlendirmektedir.Ayrıca Afganit taşı ile tasarlanan takılar da yine tuzlu suda ya da sirkeli suda yıkanan yumuşak bir bez ile silinerek temizlenmeli ve olumlu etkileri artırılmalıdır.

Taşların olumlu etkilerinden yararlanabilmek için burçlarla uyumlu taşları kullanılmalı ya da Afganit taşı gibi her burçtaki kişilere -yani herkese- iyi gelen taşları kullanılmalıdır. Bu taşları üzerinizde bir takı şeklinde taşıyabileceğiniz gibi, cebinizde, cüzdanınızda, odanızda güneş gören bir yerde ya da iş yerinizde bulundurabilirsiniz. Daha da önemlisi o taştan bir şifa bulacağınıza, şansınızın artacağına inanmanız gerekmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

 • Canan cevap

  Resimdeki Afganit taşı işlenmiş mi yoksa orjinal hali mi yuvarlak? Bu şekliyle ejderha yumurtasına benziyor. Yalnız bir şeye de dikkat ettim. Çıkarıldığı yerlerin birbiri ile alakası yok. ABD, Afganistan, Tacikistan, Sibirya, İtalya hepsi de iklim ve yer olarak çok alakasız. Gerçekten de enteresan bir taşmış.

  Aralık 27, 2018 , 10:23 am

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: