Zümrüt Taşı – Değerli Zümrüt Taşının Yapısı ve Özellikleri

Zümrüt Taşı – Değerli Zümrüt Taşının Yapısı ve Özellikleri

Zümrüt, beril taşının alt bir türüdür. Normalde beril taşı şeffaf ya da beyazımsı renklerdedir. Zümrüt taşının yemyeşil olmasının nedeni içerisinde az miktarda vanadyum ve krom elementinin bulunmasından kaynaklanmaktadır. En kıymetli dört doğal taştan biridir.(Elmas, Safir, Yakut ve Zümrüt. Bu dört taş dışındaki kıymetli taşlar yarı değerli olarak kabul edilir. ) Taşın rengi soluklaştıkça değeri düşer. Ancak mineral bakımından aynı içeriğe sahip olduğundan bedene etkileri aynıdır. En kıymetli zümrütler, çatlağı olmayan ya da az olan, derin bir yeşil renge sahip olanlardır. Çatlaklar yağ ile kapatılıp satışa çıkarılabilmektedir. Bu gibi durumlara düşmemek için orijinalliğinden emin olduğunuz hafif kusurlu taşları tercih edilebilirsiniz.

Kişiye mutluluk ve huzur veren zümrüt sadakat taşıdır. 55. Evlilik yıldönümü için alınan geleneksel bir armağandır. Mayıs ayının doğum taşıdır. (Kişinin doğduğu aya göre belirlenen taşlardır. Birthstone olarak geçer.) Işığı iyi kıramadığı için çok parlamaz. En değerli olanları Kolombiya bölgesinden çıkarılmaktadır. Ayrıca Brezilya, Avusturalya, ABD  Pakistan, Afrika, Hindistan, Mısır ve Rusya gibi ülkelerde de bulunmaktadır. Genellikle içinde kalsit ve piritten oluşan damarlar ya başka minerallerin oluşturduğu minik lekeler bulunmaktadır. Saf zümrüt bulmak oldukça zordur. 

Elmasta olduğu gibi zümrütte de değişik kesimler mevcuttur. En çok tercih edilen kesim kendi adını taşıyan emerald’dir. Saydam bir taştır ve oldukça serttir. Mohs sertlik skalasına göre sertlik derecesi7,5-8 aralığındadır. Darbelerden ve ısıdan korunması gerekir. Taşın bu koşullara maruz kalması yapısına ve rengine zarar verebilir. Aydınlık ortamda tutulması ise taşa berraklık ve parlaklık kazandırır.

Özellikle Koç, Boğa, Yengeç, Boğa, Yay ve Terazi burçlarına olumlu etki eder. Zümrüt sevgi, bilgelik, ölümsüzlük, koşulsuz aşk, şans ve bereket sembolü olarak görülmektedir.

Zümrüt Taşının Yararları Nelerdir?

Hastalıklara ve kötü enerjilere karşı koruyucu etkilere sahiptir.

Kişiye mutluluk, sevgi ve yaşama sevinci verir. 

Sadakat duygusunu arttırır. Aile, evlilik ve arkadaşlık bağlarının kuvvetlendirir. 

Sanatçılara ilham verir.

Zekasal yetenekleri ve hitabet gücünü arttırır.

Bağışıklık ve sinir sitemini kuvvetlendirir.

Kalp ve böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Baş dönmesini giderir.

Romatizmaya iyi gelir.

Kendini yetersiz görme duygusundan kurtarır. Kişiye yaşama karşı minnet ve şükür duygularını aşılar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: