Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler; Tespih bir ibadet aracı olarak dua ederken kullanıldığı gibi günlük hayatta da stresten uzaklaşmak için kullanılan kişisel bir aksesuar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Anyolit taşı tesbih

Tespih Nedir?

Birçok farklı tarifi verilebilen tespih Türk Dil Kurumu’nda; belli başlı dini sözleri tekrarlamak için kullanılan farklı materyal, model ve renk maddelerden oluşan boncuk biçiminde yapılmış ve otuz üç ya da doksan dokuz tane boncuğun birleşmesi ile oluşmuş dizi olarak tarif edilmektedir. Günlük hayatta kullanım alanı olarak dua esnasında veya genellikle erkeklerin hayatın stresini azaltmada yardımı bulunmaktadır. Özellikle erkeklerin yanlarında bulundurmayı çok sevdikleri tespih özel ve kıymetli bir aksesuardır. Tabi bu kadar özel olan aksesuarları erkekler, tespih seçerken dikkat edilecekler önerilerine dikkat etmelidirler. Çevrenize baktığınızda birçok model ve şekilde yüzlerce tespih çeşidi görmektesiniz. Kullanımı oldukça yaygın olan bu ürünlerin koleksiyonerleri bile oluşmuş durumdadır.

Akik taşı efe tesbihi

Tespih Neyden Yapılır?

Tespih seçerken dikkat edilecekler arasında en önemli konu onun yapıldığı malzemelerdir. Çok değişik maddelerden farklı modellerde tespih yapılabilmektedir. Tespihin kalitesini, çeşidini, fiyatını veya nadide bir parça olup olmamasını belirleyen en önemli unsur yapımında kullanılan maddedir. Tespih üretiminde kullanılan çok farklı maddeler arasında, kehribar, kuka, gümüş, oltu taşı, fildişi, akik, ametist, akuamarin, opal, katalin, narçıl, abanoz ağacı, galalit, sıkma kehribar, kral ağacı, yeşil pelesenk, yılan ağacı gibi uzayıp giden bir liste bulunmaktadır. Kullanılan madde kişi ile özdeşleşerek onu temsil etmektedir. Bu yüzden tespih seçiminde kişilerin kendi zevkini ve ihtiyacını göz önünde bulundurması önemlidir.

Akik taşı tesbih

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler; Tespihin Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Bir tespihin kalitesi kullanılan malzemesinin değeri kadar onu yapan iyi bir ustanın elinden çıkmış olması ya da profesyonel bir çalışma ekibinin bulunduğu atölyede şekillendirilmiş olmasının önemi büyüktür. Çok değişik malzemelerden üretilebilen tespihler arasında çok fiyat farkı bulunuyorsa karar noktasında pahalı olanı veya ucuz olanı seçmek değil sorun kaliteli bir tespih sahibi olmak ise burada dikkat edilecek iki önemli unsur tespihin yapıldığı malzemem ve işçiliğin kalitesidir. Tespih seçerken dikkat edilecekler arasında bulunan bir diğer husus ise tespihin kesim şeklidir. Sizin tercihinize bağlı olarak değişen kesim şekilleri arasında kesme, beyzi, arpa, küre, kapsül, sığırcık, şalgami gibi değişik modeller bulunmaktadır. Tespih üzerinde bulunan hava kabarcığı, kısa çizgi halinde çatlaklar, içinde toz kir bulunmaması, iyi cilalanmış olması, ip yollarının ince keskin ve tane içerisinden ipin gözüküyor olması gibi birçok unsurda tespihin kalitesini belirlemektedir.

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler
Akik taşı tesbih

Tespih Seçiminde Görsel Unsurlar

Tespih seçerken dikkat edilecek önemli konulardan en önemlisi arasında görsel olarak dikkat edilecek hususlar yer almaktadır. Özellikle şeffaf tespihlerde ip yollarının ince ve içerisinde ipin gözüküyor olması işçilikteki kaliteyi belirlemektedir. Cilalamasının iyi yapılmış olması, iyi cilalanmasa bile çektikçe parlayacak olması önemlidir fakat taneler arasında ya da imame ile hitame kısımlarında bıçak izinin kalmamış olması gerekmektedir. Tespih tanelerinin hepsinin aynı ölçülere sahip olması ve şekillendirilmiş olması da önemlidir. Genellikle 0,3-0,5 mm olabilen taneler arasında genişlik farkı bir diğeri ile karşılaştırılma yapıldığında anlaşılabilmektedir. Aynı eksen üzerinde dizili olması gereken taneler, aynı eksende olmadıklarında hatalı taneler sırıtacağı için görsel bütünlük sağlanamamaktadır. İmamelerin boyu tespih tanelerinin 3 ila 5 tanesinin boyundan daha uzun olmamalıdır. Uzun olarak yapılmış imameli tespihler genellikle koleksiyonluk tespihlerdendir. Bu tespihler günlük kullanım için değil sergilenmek için üretilmiş olduklarından daha hoş ve güzel görünmektedirler.

Akuamarin taşı tesbih

Tespih Yapımında Kullanılan Doğal Taşlar ve Özellikleri

Tespih seçerken dikkat edilecekler arasında şüphesiz ilk sırada tespihin yapıldığı doğal taşların kalitesi gelmektedir. Doğada oluşan bu değerli taşlar özenle ve sabırla bir araya getirilerek tespih alıcılarına sunulmaktadır.

Kuka tespih

Kuka tespihler: Kuka bilindiği gibi bir ağaç olmayıp tropikal bir bitkinin meyvesidir. Mikrop kırıcı özelliği bilinen kuka uzun yıllardır hekimler tarafından tercih edilmekteydi. Pürüzsüz ve kaygan yapısı ile temas ettikçe rengi koyulaşan bu tespihler Hindistan cevizine benzeyen kukanın içinde bulunan etli kısım işlenerek tespih elde edilmektedir.Sert bir malzeme olduğu için dayanıklı ve aynı zamanda uzun ömürlüdür.Kuka tespihler renk değiştirme özelliğine sahiptir.

Kehribar

Kehribar: Tespih yapımında kullanılan en değerli taşlar arasında ilk sırada yer alan kehribar taşı yaklaşık 40 milyon yıl önce ölen ağaçların fosilleşmiş reçinelerinden elde edilmektedir. Solunum yoluna iyi geldiği, sinirleri yatıştırarak stresi azalttığı ve zekayı kuvvetlendirdiği düşünülmektedir. Dünyada en çok Polonya’da bulunan kehribar taşının yaklaşık 256 farklı renk tonu bulunmaktadır.150 derece ısıda bile yanmayarak kızıllaştığı bilinen kehribar taşının damla kehribar, fosil kehribar, sıkma kehribar ve ateş kehribar gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Oltu Taşı

Oltu Taşı: Genellikle siyah renginden dolayı oldukça çok tercih edilen oltu taşı tespih yapımında kullanılan bir karbon bileşenidir. İnsanların vücutlarında birikmiş olan statik elektriği çektiği düşünülen oltu taşı ülkemizde Erzurum bölgesinde çıkartılmaktadır. Kullanıldıkça parlayan bu taşın bir diğer türü ise Gürcistan otlusudur. Sürtünme yolu parlaması ve hafif olması ve yumuşaklığı nedeni ile tespih ustalarının en çok tercih ettiği taşlar arasında bulunmaktadır.

Turkuaz Taşı
Turkuaz Taşı

Turkuaz Taşı: Tespih yapımında kullanılan değerli taşlardan biri olan turkuaz taşı nazara karşı koruyuculuğu, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, tansiyonu dengelemesi ve kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlayan doğal bir taştır. Tespih yapımında kullanılan bu taşın huzur verici etkisi de bulunmaktadır.

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler
Ametist taşı dua tesbihi

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler; Tespih Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Tespih seçerken dikkat edilecekler kadar tespihin nerden alındığı da önemli konular arasındadır. Birçok kişinin severek kullandığı tespihlere olan ilginin gün geçtikçe artması ile piyasada benzer ürünlerde çoğalmaktadır. Alış veriş yaparken dikkat edilecek en önemli husus güvenilir satıcılardan ürün almak olmalıdır. Eğer internet üzerinden alış veriş yapacaksanız mutlaka ürün bilgisi ve özelliklerini dikkatle inceleyin. Güvenilir olmayan, satıcısına ulaşamadığınız firmalardan kesinlikle alışveriş yapmayın. Günümüzde her zevke ve her bütçeye uygun tespihler çok fazla seçenek imkanı ile bulunmaktadır. Özellikle işçiliği iyi olan ve istediğiniz taştan yapılmış tespihleri tercih edecekseniz sattığı ürünün garantisini vermeyen satıcılardan uzak durmakta fayda vardır. El altından daha uygun fiyata size satılmaya çalışılan ürünlerden uzak durmalısınız. Güvenilir sitelerden ve sattığı ürünlerin arkasında duran firmalar ilk tercih sebebiniz olmalıdır.

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler
Arpa kesim fiber tesbih

Tespih Seçerken Dikkat Edilecekler; Günümüzde Tespihe Bakış Açısı

Tespihin İslam dünyasına ne zaman girdiği tam olarak bilinmese de çok eski bir tarihe kadar gittiği bilinmektedir. İlk zamanlarda namaz ve dua için kullanılan tespih daha sonraları günlük hayatın içerisinde de yer almaya başlamıştır. Günümüzde özellikle erkeklerin ellerini meşgul etmek, stres atmak ve aksesuar olarak kullanmak gibi faydaları bulunmaktadır. Bilim adamları beyni rahatlatmak, sinir hücrelerinin yıpranmasını engellemek ve beyni özgür bırakmak için dikkati farklı bir alana yönlendirmede tespihin faydalı olduğunu söylemektedirler. Bu amaçla tespihin bir dua ve zikir aracı, boş zamanları dolduran bir uğraş, stres atma ve aksesuar amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Tespih seçerken dikkat edilecekler konulara önem vererek güvendiğiniz sitelerden alış veriş yaparak zevkinize ve bütçenize uygun bir tespih mutlaka bulabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: