Beril Taşı (Faydaları, Özellikleri)

Beril taşı özellikleri ve faydaları

Beril Taşı (Faydaları, Özellikleri)

Beril grubunda ve farklı renklere sahip bir değerli mineral olan Beril taşı, sahip olduğu renge göre farklı isimler almaktadır. Berilyum ve alüminyum minerallerini içeren Beril taşı sahip olduğu renklere göre şu şekilde adlandırılmaktadır;

 • Saydam açık mavi renkli olanlar Akuamarin,
 • Altın sarısı renkli olanlar Helioder,
 • Pembe renkli olanlar Morganit,
 • Krom içerikli ve yeşil renkli olanlar ise Zümrüt olarak adlandırılmaktadır.

Beril taşı 1900’lü yıllarda mücevher yapımında kullanılan bir taştır, sonrasında keşfedilen özellikleri ile şifa kaynağı olarak kullanılmaya devam etmiştir. Bunun yanı sıra uçak sanayinde ve floresan lambaların X ışını tüplerinin yapımında da kullanılmaktadır.

Brezilya başta olmak üzere; Amerika, Güney Afrika, Güney Batı Afrika ve Zimbabve Beril taşının çıkarıldığı ülkeler arasında bulunmaktadır. Be3Al2(Si03)6 kimyasal formülüne sahip olan Beril taşı, 7.5 ila 8 arasında sertliğe sahiptir. Vücuda değdiğinde hemen ısınması ile meşhur olan bu taş çok küçük boyutlardan metrelerce uzunluğa sahip çok büyük boyutlarda da bulunabilmektedir.

Beril Taşı Ne İşe Yarar?

Beril taşının kullanımı meditasyon sırasında tüm çakralarda fayda sağlamaktadır. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağladığı faydalar ile kullanımı tercih edilmektedir. Süs eşyası yapımında kullanılan bu taş kişinin üzerinde taşınabilmekte, meditasyon sırasında çakralar üzerine konularak kullanılabilmektedir. Bulunduğu mekâna yaydığı olumlu enerji ve görüntüsünün güzelliği nedeni biblo olarak tercih edilen bir taştır.

Beril Taşının Özellikleri Nelerdir?

Beril taşı özelliği ve faydaları ile insanlar üzerinde oldukça olumlu etkiler oluşturabilmektedir. Beril taşının sağladığı faydalardan bazıları ise şu şekildedir;

 • Şans taşı olarak bilinmektedir. Üzerinde taşıyan insanlara şans kapılarını açması ile bilinmektedir.
 • Sakinleştirici etkisi ile huzur vermektedir.
 • Hafiflik ve ferahlık hissi vermektedir.

Beril Taşının Faydaları (İyi Geldiği Hastalıklar)

Beril taşının şifaları ve özelliklerinden faydalanarak hem fiziksel hem de ruhen iyileşmek mümkün olmaktadır. Sağladığı huzur ve ferahlık hissinin yanı sıra birçok hastalığa da şifa veren bu taşın sağladığı şifalardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • İshal ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
 • Dolaşım ve solunum sistemine fayda sağlamaktadır.
 • Boğaz enfeksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Gözde bulunan sıkıntıların tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi için göz kapaklarına direk temas etmesi gerekmektedir.

Beril Taşı Hangi Burç İçin Uygundur?

Beril taşına uyumlu burçlar arasında; ikizler, akrep ve terazi burçları bulunmaktadır. Akrep burcunun ve terazi burcunun enerji taşları arasında bulunan Beril taşı, akrep ve terazi burcuna sahip kişilere pozitif enerji vermektedir. Kötü enerjilerden korunmaları için adeta bir kalkan görevi görmektedir. İkizler burcunun ritim taşları arasında bulunan Beril taşı, ikizler burcuna sahip kişilerin hayatlarını denge ve uyum içerisinde geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu ürünü sepete eklediniz: